Sklaník

Cotoneaster L.  skalník nižší, nejvýše 2 až 3 m dorůstající a bohaté větvené keře s jednoduchými celokrajnými listy, drobnými bílými kvítky a malvicovitými plody. Pro vysazování do živých plotů se hodí jen některé ze středně vysokých druhů, jako C. acutifolia TURCZ. skalník špičatolistý, pocházející ze severní Číny. Je to pomalu rostoucí, vzpřímený, bohaté rozvětvený a hustý keř, dorůstající 2 až 2,5 m výšky a 1,3 až 2 m šířky s leskle zelenými 2 až 3 cm dlouhými a 1,5 až 2 cm širokými, na konci zašpičatělými a na podzim zářivě hnědočervenými lístky a s černými plody. Je velmi otužilý.

C. dielsiana PRITZ. pochází ze západní Číny a dorůstá u nás do výšky 2 m při průměru 1 až 1,5 m. Větévky jsou elegantně rozložené a lehce převislé, lístky 1,5 až 2 cm velké, vejčité, plody velikosti hrachu jsou šarlatové červené a zůstávají na keři dlouho do zimy.

C. divaricata REHD. et WILS. Jeho domovinou je západní Čína. U nás dorůstá 2 m výšky a 2,5 m šířky. Větve jsou široce rozložité, listy drobné, 1,5 až 2 cm dlouhé, vejčité, leskle zelené a na podzim ohnivé červené. Je z uvedených druhů nejširší.

C. franchetii BOIS. Pochází ze západní Číny. Je to asi 2 m vysoký rozložitý keř s polopřevislými větvemi, které jsou v mládí stříbřité chloupkaté. Listy jsou 1 až 1,5 cm dlouhé, vejčitě kopinaté, v mládí stříbřité plstnaté na obou stranách, u starších listů jen naspodu. Drobné plody jsou vejčité, oranžové červené a zůstávají na keři dlouho do zimy. Je to jeden z nejkrásnějších skalníků, ale může se vysazovat jen v teplejších polohách.

Všechny tyto druhy skýtají velmi efektní volně rostoucí živé ploty, které nejen dobře kryjí, ale i zdobí zahradu jak v létě, tak zvlášť na podzim, neboť jsou takřka ob sypány drobnými sice, avšak krásně vybarvenými plody. Nejsou náročné na půdu, daří se i v půdě štěrkovité, nesnášejí půdy vlhké a studené. Vyžadují úplné výsluní. Vyšší druhy vysazujeme na vzdálenost 80 cm, nižší 50 cm.